Tin Tin Tur

Gökçeada-Bozcaada-Çanakkale Şehitliği

Anasayfa » 30 AĞUSTOS TURLARI » Gökçeada-Bozcaada-Çanakkale Şehitliği
share on facebook  tweet  share on google  print  

Gökçeada-Bozcaada-Çanakkale Şehitliği

"30 AĞUSTOS TURLARI" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Gökçeada-Bozcaada-Çanakkale    

30 Ağustos Kuzey Ege Turları, 30 Ağustos Turları , 30 Ağustos Bozcaada Turları, 30 Ağustos Ayvalık Turları

 

Gezi Tarihi

Gezilecek Yer

Yolculuk Süresi

İstanbul'a Varış 

27 Ağustos Cuma

Gökçeada-Bozcaada-Çanakkale Şehitliği

6-7 saat

23:00-24:00

Tur Programı

1. GÜN 27 AĞUSTOS CUMA AKŞAMI : İSTANBUL'DAN GÖKÇEADA'YA HAREKET

Kabatepeden güzel bir deniz yolculuğu ardından,Tarihi yarımdayı izleyerek Türkiye de güneşin en son battığı yere ve Türkiye kekik kokan en nostarjik bölgesi Gökçeadaya gidiyoruz.Yüzlerce vuslata ve elvadaya sahit olmuş Kuzu limanına varıyoruz.

 

2. GÜN 28 AĞUSTOS C.TESİ: GÖKÇEADA- KALEKÖY-BADEMLİ KÖYÜ-DEREKÖY-TEPEKÖY

Sabah erken saatlerde Gökçeada'dayız. Adanın sıcak dokusu hemen sarıyor insanı.Ada merkezi ve tüm köyler iç bölgeler kurulu,vakti zamanında korsanlık varmış nede olsa,o yüzden limandan itibaren dokusunu koruyan köyle ve dokunulmamış tertemiz koylar bizi bekliyor.İlk durağımız adanın en canlı noktası olan Kaleköy,sahilinde kısa bir yürüyüş çay bahçelerinde soluklanma molası ardından,Köyün arka kısmında kalan Türkiyenin ilk ve tek su altı Milli parkı olan Yıldız koyuna gidiyoruz.Kaya yapısıda dikkat çekici olan bu koyda fotograf molası ardından,Genelde Ispartalı vatandaşlarımız bulunduğu ve ev pansiyonları ile ünlü şirin Bademli Köyünün içinden geçerek,Eski bademliye gitmek için dimdik bir rampadan çıkış yapıyoruz.Eski bir Rum köyü olan bu köyde tarihi okul binası ,çamaşrıhane ve asırlık çınar muhteşem manzaralar eşliğinde sizi karşılıyor.Köy gezimiz devam etmekte,sırada terimizi soğutmak ve biraz soluklanmak için Zeytinli köyü bizi bekler,Madamın dibek kahvesi ve meşhur sakızlı muhallebi yememek olurmu adada…Ardından Tepeköye doğru çıkış,Muhteşem manzarsı ise Tepeköy Çınaraltı bizleri karşılar,buz akan sularını içerken ile 600 yıllık çınarların altında serinlemekte hediyesi.Köy meydanı gezisi ardından,Türkiyenin vakti zamanında en büyük köyü olan Dereköye gidiyoruz,nice hatıraları içinde barındıran bu köyde terk edilmiş 2000 hane var.Her evden sanki geçmişiz sesleri gelirmişcesine bir ortam içinde Tarihi Çamaşırhane,Yağhane gezisi ardından Türkiyenin en batı ucu bizi bekler. Uğurlu köyüne gidiyoruz ve gizli liman ve ümit burnunda fotograf molası.Ada merkezine dönüp yemek molası veriyoruz ve burada alışveriş molamız var.Yol üstünde göller ve göletleri izleyerek. Ardından adanın bir başka güzelliği olan Kefaloz bizi bekler, Muhteşem kumsalı ile rüzgar sörfü için parlayan bir yıldız olan,Aydıncık koyu.ve çamuru ile şifalı Tuz gölü.Yabani keçileri,tepelere kurulmuş tarihi manastırları izleyerek tatlı bir yorgunlukla ada gezimiz sona eriyor. Gezi sonrası Çanakkale’de bulunan otelimize geçiyoruz.

1. GECE KONAKLAMA: ÇANAKKALE BOĞAZ OTEL www.hotelbogaz.com

 

3. GÜN 29 AĞUSTOS PAZAR: BOZCAADA-KALE-KİLİSE-AYAZMA & HABBELE PLAJI-RÜZGAR GÜLLERİ

Dünyanın en güzel adalarından biri olan Bozcaada muhteşem kalesi ile daha feribottan inmeden büyüleyicidir. İskelede iner inmez tarihi Bozcaada Kalesi’ni geziyoruz. İç ve dış kale görüldükten sonra, Rum ve Türk mahallesini birbirinden ayıran yolda nostaljik bir yürüyüş yapıyoruz. Beyaza boyanmış bakımlı evler çiçekli yollar ve Arnavut kaldırımlı sokaklar arasında fotoğraf kareleri yakalıyoruz, Rum tarafında tarihi kilise Türk tarafından tarihi camilerimizin gezisinin ardından ddanın boz olmayan, ormanlarının ve üzüm bağlarının bulunduğu arka tarafına doğru yola çıkıyoruz. Yol üstünde bulunan Aya Paraskivi Manastarı ve aşk çeşmesinde kısa bir mola ardından, tertemiz suyu ile meşhur ve altında Kaz Dağları’ndan gelen tatlı suyun kaynağı bulunan Ayazma pilajı’nı görüp etrafında bulunan cafelerde serbest zaman veriyoruz. Habbele Sahili’ni görerek muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz Rüzgar Gülleri’nde gidiyoruz. Bu güzellikleri gördükten sonra, ada merkezine geri dönüş yapıyoruz. Burada verilecek serbest zamanda, isteyen adanın üzümünden, meşhur şarabından ve domates reçelinden alabilir… Daha sonra feribota binip Çanakkale’de bulunan otelimize geçiyoruz.

2. GECE KONAKLAMA: ÇANAKKALE BOĞAZ OTEL www.hotelbogaz.com

 

4.GÜN 30 AĞUSTOS P.TESİ: GELİBOLU YARIMADASI TARİHİ MİLLİ PARKI

GÜNEY CEPHESİ

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası, güney cephesinden gezimize başlıyoruz. Çanakkale Boğazı’nın Avrupa yakasında yeralan KİLİTBAHİR KALESİ ve devamında SARIKULE, kalenin hemen güneyinde boğazın kenarında yer alan NAMAZGAH TABYALARI, -,kahraman erlerimizden SEYİT ONBAŞI’nın mermiyi kucaklayıp OCEAN GEMİSİ’ni dümen tertibatından vurduğu yer olan MECİDİYE TABYASI ve 16 batarya askerinin şehit düştüğü MECİDİYE ŞEHİTLİĞİ ve  SEYİT ONBAŞI’nın heykeli, Kerevizdere'de yapılan savaşlarda şehit düşen kahramanlarımızın bulunduğu HAVUZLAR ŞEHİTLİĞİ, Soğanlıdere Mevkii’nde şehit olanların bulunduğu SOĞANLIDERE HASTANE ŞEHİTLİĞİ, 28., 29., 30. ve 126. Alaylar’da şehit düşenlerin yattığı ŞAHİNDERE HASTANE ŞEHİTLİĞİ, Çanakkale Savaşları’nda verilen yaklaşık 250.000 şehit + zaiyat kabul edilen Türk kaybının anısına yaptırılan ŞEHİTLER ABİDESİ, 1915 Çanakkale muharebelerinde çıkartma sahili olan MORTO KOYU ve FRANSIZ MEZARLIĞI, Türk savunmasının ateşi sonucu birçok Britanyalı askerin gömülü olduğu V SAHİL MEZARLIĞI ERTUĞRUL KOYU VE TABYASI, Yahya Çavuş ve emrindeki bölüğün anısına inşa edilmiş YAHYA ÇAVUŞ ANITI VE ŞEHİTLİĞİ, hem Gelibolu Savaşları için hem de bu savaşlarda ölen ve mezarları bilinmeyen veya kaybolan yada Gelibolu sularına gömülen 20.763 kişinin anısına dikilmiş olan HELLES ANITI (İNGİLİZ ABİDESİ) gezilerinden sonra Alçıtepe Köyü’nde bulunan restoranımızda öğle yemeğini  alıyoruz. (EKSTRA)

Yemekten sonra 4 Haziran 1915’te başlayan III. Kirte Muharebesi’nde yaşanan bir olayın anısına yapılan SONOK ANITI, 28 Haziran -5 Temmuz tarihleri arası  olan ZIĞINDERE SAVAŞLARI’nda şehit düşenlerin anısına yaptırılan ZIĞINDERE SARGIYERİ ŞEHİTLİĞİ’nden sonra Kuzey cephesine geçiyoruz.

KUZEY CEPHESİ

Kuzey cephesinde ilk durağımız, Arıburnu-Anafartalar bölgesinde olan savaşlar hakkında çeşitli bilgilerin sağlandığı, çeşitli savaş malzemelerinin, üniformaların ve fotoğrafların sergilendiği KABATEPE MÜZESİ, 25 nisan 1915 sabahı Anzak kuvvetlerinin çıkartma yaptığı ANZAK KOYU TÖREN ALANI-ARIBURNU YARLARI VE MEZARLIĞI, kucağında yaralı İngiliz askerini taşıyan Mehmetçik'in mermer bir kaide üzerinde bulunan MEHMETÇİK’E SAYGI ANITI, savaşta hayatlarını kaybeden 4228 Avustralya ve 708 Yeni Zelanda askerinin anısına yaptırılan KANLISIRT-AVUSTRALYA ANITI (LONE PİNE), 19 Mayıs saldırılarında bir DARÜLFÜNUN gençliğinin şehit düştüğü ve aynı zamanda  lağam savaşlarının geçtiği bir mekan olan KIRMIZI SIRT- LAĞAMLAR-ORJİNAL ANZAK SİPERLERİ VE TÜNELLERİ, başta komutanları olmak üzere 628 kişilik mevcudunun tamamı 25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit düşenlerin anısına yaptırılan 57. ALAY ŞEHİTLİĞİ, bölgede çarpışmış olan 57., 27., 64. ve 18. Alay’lara mensup askerler yattığı KESİKDERE ŞEHİTLİĞİ, Çanakkale savaşlarının en şiddetli çarpışmalarına sahne olan mevki olan BOMBASIRTI, sayıca üstün Anzak kuvvetlerine karşı savunmasını gösteren ve onlara tepeyi vermeyen Mehmet Çavuş ve takımının anısına bir yaptırılan MEHMET ÇAVUŞ ANITI-CESARETTEPE, Atatürk’ün askerlere hitaben söylemiş olduğu “Cephaneniz yoksa süngünüz var” sözünün söylendiği 261 RAKIMLI TEPE-MEHMETÇİK KİTABELERİ, 10 Ağustos 1915’te yapılan süngü taarruzunu yönetirken bir şarapnel parçasının göğsüne isabet etmesi ve kalbinin üzerinde bulunan saatinin parçalanması olayının gerçekleştiği CONKBAYIRI (MUSTAFA KEMAL’İN SAATİ’NİN PARÇALANDĞI YER VE GÖZETLEME YERİ), Conkbayırı’nın deniz tarafındaki kısımlara Yeni Zelanda birlikleri çıkarma yaptığı için onların anısına dikilmiş olan YENİ ZELANDA ANITI, Mustafa Kemal’in 18 Mayıs’a kadar KARARGAH olarak kullandığı yer olan KEMALYERİ, “Şüheda Kabristanları” projesi kapsamında inşa edilmiş, isimleri ve memleketleri tespit edilen 1354 şehidimizin anısına yapılmış KOCADERE HASTANE ŞEHİTLİĞİ gezilerinden sonra İstanbul’a hareket ediyoruz.

NOT: Altı çizili ve koyu yazılı yerler duruş noktalarımızdır. Diğer noktalar araçta geçiş güzergâhında anlatılmaktadır. 

Kalkış Yerleri

 İncirli Boyner Mağazası Önü  23:00
 Mecidiyeköy INGBANK Önü-Likör Fabrikası Yanı  23:30
 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü  24:00
 Bostancı Sapağı Otobüs Durağı (E-5)  01:00

Geziye Gelirken

.: Programda doğa yürüyüşü de olacak. Bunu dikkate alarak hazırlıklı gelin.
.: Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (polar/kazak, şapka, yağmurluk vb.) Geziye gelirken her ihtimale karşı yağmurluk veya şemsiye almayı kesinlikle unutmayın.
.: Ínceden kalına doğru bir giyimi tercih edin (yürüdükçe terler, durduğunuzda
üşüyebilirsiniz.)
.: Ayakkabınız yürüyüşe uygun olsun (toprak, kaya, çamur, su vb.). Boğazlı bot ya da
spor ayakkabı iyi olur.
.: Küçük bir sırt çantanız bulunsun (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmalı.)
.: Mutlaka yedek giyim, çorap ve ayakkabı alın.
.: Yanınıza, su ve enerji verici yiyecekler alabilirsiniz.
.: Varsa ilaçlarınız.
.: Fotoğraf/Video çekiyorsanız yeterince film, yedek pil.

Açıklamalar

Gezi Süremiz , gece  belirtilen yerlerde  alınarak başlar.  0-2 yas grubundaki çocuklardan ulaşım için ücret alınmaz, koltuk verilmez. 3-6 yaş çocuklardan koltuk karşılığı sadece ulaşım ücreti tahsil edilir. 0–6 yaş çocuklarda otel konaklamasında yatak verilmeyebilir. Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında uygulanır. Tek bir çocuk için kullanılır. Tur öncesi veya tur içinde hava muhalefeti deprem, sel, yangın v.b gibi sebeplerden dolayı yapılamayan turlarda TinTin Seyahat Acentesi'nin  sorumluluğu yoktur. Turlarımız İstanbul’dan hareket ettiği anda başlar, İstanbul’a dönüldüğü anda biter. Turlarımız otel, otobüs, tur programı ve rehberlik hizmetleri İle bir bütündür ayrı düşünülemez. Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar iade edilmez. Konaklama bölgelerinde ve otellerinde yoğunluğa göre aynı standartlarda olmak kaydı ile değişiklik yapılabilir. Gecelemeler bu doğrultuda hesaplanmıştır. Misafirlerimiz gezi dönüşünde belirtmiş olduğumuz kalkış noktalarında inebilirler. Yolculuk esnasında hava ve yol koşullarından dolayı olabilecek gecikmelerden seyahat acentemiz sorumlu tutulamaz. Rezervasyon esnasında koltuk numarası verilmez. Numaralar rezervasyon sırasına göre düzenlenir. Haftalık turlarda oturma düzeni birer sıra kaydırılır. Öğrenci misafirlerimiz öğrenci kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında turu önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı TinTin Tur’da saklıdır. Turun iptali durumunda TinTin Tur iptalini bizzat bildirmek zorundadır. Yasal süreç olduğundan tazminat hakkı yoktur. En son sirkü bir önceki sirküyü geçersiz kılar.01.01.2008 N/S.BÜTÜN FİYATLARIMIZA KDV DAHİLDİR.

Rehber gerekli gördüğü takdirde tur programını gerçekleştirmek kaydıyla programın seyrinde değişiklik yapabilir.

KUZEY EGE TURU'NDA KONAKLAMA

ÇANAKKALE BOĞAZ OTEL www.hotelbogaz.com

   

Tur Ödeme Şekilleri

Tur Ücreti

2. Kişiye % 50 İNDİRİM

Nakit Ödeme Fiyatı

380 TL

190 TL

Kredi Kartına Tek Çekim

400 TL

200 TL

Kredi Kartına 6 Taksit

420 TL

210 TL

Kredi Kartına 10 Taksit

440 TL

220 TL

 Ödeme

 2 Kişilik Oda Kişi Başı

 Tek Kişilik Oda

0-5 Yaş

 6-12 Yaş Çocuk

Tur Ücreti

285 TL

340 TL

Ücretsiz

150 TL

 

 Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetler  Dahil Olmayan Hizmetler
* 2 gece konaklama * Tüm kişisel harcamalar
* 2 sabah kahvaltısı * Tüm yemeklerde alınan içecekler
* Lüks araçlarla ulaşım * Öğle ve akşam yemekleri
* Araçlarda ikram ve servis * Profesyonel rehberlik hizmeti
* TÜRSAB Seyahat ve Kaza Sigortası * Ekstra harcamalar
* Müze ve ören yerleri giriş ücretleri * Ekstra turlar
* Feribot ücretleri

 

 

Konaklama
Tur Fotografları

   

TUR FOTOĞRAFLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN!

Taşıma Araçlarımız

 

Not: Belirtilen saatler hava ve yol durumuna bağlı olarak değişebilir. Geziden bir önceki gün yapılan iptallerde kaparo iade edilmez. Gezilere kişi sayısına göre şu araçlarla gidilmektedir: 18 kişi için 18 kişilik Volkswagen VOLT veya Mercedes SPRINTER, 27 kişi için 27’lik Isuzu, Powerbus veya Prestige, 46 kişi için Mitsubishi Safir veya Mercedes 403.

 

Yazı ve Fotoğraflar: Serkan SÜSLÜ  (TinTin Tur Seyahat Acentası Kurucusu ve Sahibi)

Cumhuriyet Gazetesi Dört Mevsim Gezi Eki Sayı 30

Kaz Dağları ve Hasanboğuldu

Alplerden  sonra ikinci oksijen merkezi olarak bilinen Kaz Dağı, antik çağ söylencelerinde ”İda” adıyla  “efsaneler dağı”dır. Homeros İlyada’da ida  Dağı için ‘Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” bir başka yazıda “tanrıların babası Zeus’un doğduğu,yerdir” de.

 

                                                                                                                      devamı...

 

Cumhuriyet Gazetesi Dört Mevsim Gezi Eki Sayı 123

 Krallıklar Kenti: Assos

Kuzey Ege turlarının vazgeçilmez yerlerinden biri olan Assos , tarihi ve doğal güzelliklerinin eşsiz uyumunu arayalar için biçilmez kaftan. Kendine özgü tarihi yapısını günümüze kadar korumuş olan bu eşsiz cennet, huzurlu bir ortam arayanlar için bir sığınak.

devamı...

 

Cumhuriyet Gazetesi Dört Mevsim Gezi Eki Sayı 144

Denize Dökülen bağlar İçinde: Bozcaada

Tanrı insanlar uzun ömürlü olsun diye Bozcaada’yı yaratmış.

Heredot Uçsuz bucaksız bağları, altın rengi  kumsalları, rengarenk sokakları, lezzetli şarapları ve balıklarıyla Bozcaada…Ünlü tarihçi Heredot ,”Tanrı, insanlar uzun ömürlü olsun diye Bozcaada ‘yı yaratmış”der.

devamı...

Kaynak : 30 Ağustos Turları, 30 Ağustos Turu
Tür : Diğer Tarih : 24.07.2010
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]