Tin Tin Tur

Efteni Gölü-Güzeldere Şelalesi-Samandere Şelalesi Turu, Güzeldere Şelalesi Turu

Anasayfa » Günübirlik Turlar » Efteni Gölü-Güzeldere Şelalesi-Samandere Şelalesi Turu, Güzeldere Şelalesi Turu
share on facebook  tweet  share on google  print  

Efteni Gölü-Güzeldere Şelalesi-Samandere Şelalesi Turu, Güzeldere Şelalesi Turu

"Günübirlik Turlar" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Efteni

  

Efteni Gölü Turları, Güzeldere Şelalesi Turu, Samandere Şelalesi Turu, Efteni Gölü Turu, Efteni Gölü Tur, Güzeldere Şelalesi Turları, Güzeldere Şelalesi Turu 2016, Samandere Şelalesi Turları 2016, Düzce Turları, Düzce Turu 2016

 

GÜNÜBİRLİK EFTENİ-GÜZELDERE ŞELALESİ-SAMANDERE ŞELALESİ TURU

 

 

 

TUR VİDEOLARI İÇİN TIKLAYIN

Gezi Tarihi

Gezilecek Yer

Yolculuk Süresi

İstanbul'a Varış 

28 Şubat Pazar 2016

Efteni Gölü-Güzeldere Şelalesi-Samandere Şelalesi

2-2.5 saat

21:00-22:00

Tur Programı

Belirtilen noktalarda buluşarak ilk durağımız olan İzmit-Derince’de bulunan Harikalar Sahili’ne geçiyoruz. Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan park 2006 yılında en iyi proje ödülüne layık görülmüştü. “Harikalar Sahili” olarak bilinen parkta Nasreddin Hoca, Keloğlan, Gargamel, Beyaz Atlı Prens, Dinozor Dino gibi masal ve çizgi film kahramanlarını orjinal boyutlarıyla görüp Nuhun Gemisi’nde açık büfe kahvaltımızı alıyoruz. Burada alacağımız kahvaltıdan sonra, Efteni Gölü’ne hareket ediyoruz. Su kuşlarının göç yolu üzerinde önemli bir sulak alan olması ve içinde 150 çeşide yakın kuş türünü barındırması nedeni ile 1992 yılında Orman Bakanlığı'nca "Yaban Hayatı Koruma Alanı" olarak tescil edilmiş bir sulak alan olan Efteni Gölü’nde vereceğimiz fotoğraf molasından sonra Güzeldere Şelalesi’ne geçiyoruz. Cevizlik deresi üzerinden 120 metre yüksekliğinde büyük blok taş kayaların üzerinden aşağı düşüş yapan Güzeldere Şelalesi’ne, rehberimiz eşliğinde inip gezdikten sonra, öğle yemeği için kır lokantamıza geçiyoruz. Yemak sonrası, Türkiye’nin tescil edilen ilk tabiat anıtı olan Samandere Şelalesi'ne hareket ediyoruz. Burda bulunan köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi, doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Orman Bakanlığınca “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmiştir.  Ayrıca buradaki 500 m. Yükseklikteki ağaçlar ve iki küçük şelale ile Cadı Kazanı denilen bölümde tescillidir. Samandere Şelasinde verilecek serbest zamandan sonra İstanbul’a hareket ediyoruz.

Kalkış Yerleri

İncirli Alfemo Mağazası Önü (Eski Boyner Mağazası)  07:00
Mecidiyeköy INGBANK Önü  07:15
Kadıköy evlendirme dairesi Önü  07:30
Bostancı Sapağı Otobüs Durağı (E-5)  08:00
Kartal Köprüsü (E-5)  08:30

NOT: Gebze - Tuzla - İzmit noktalarından binecek misafirlerimiz için alternatif kalkış durakları oluşturabiliriz.

Geziye Gelirken

.: Programda doğa yürüyüşü de olacak. Bunu dikkate alarak hazırlıklı gelin.
.: Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (polar/kazak, şapka, yağmurluk vb.) Geziye gelirken her ihtimale karşı yağmurluk veya şemsiye almayı kesinlikle unutmayın.
.: Ínceden kalına doğru bir giyimi tercih edin (yürüdükçe terler, durduğunuzda
üşüyebilirsiniz.)
.: Ayakkabınız yürüyüşe uygun olsun (toprak, kaya, çamur, su vb.). Boğazlı bot ya da spor ayakkabı iyi olur.
.: Küçük bir sırt çantanız bulunsun (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmalı.)
.: Mutlaka yedek giyim, çorap ve ayakkabı alın.
.: Yanınıza, su ve enerji verici yiyecekler alabilirsiniz.
.: Varsa ilaçlarınız.
.: Fotoğraf/Video çekiyorsanız yeterince film, yedek pil.

Açıklamalar

Gezi Süremiz, sabah  belirtilen yerlerde  alınarak başlar. (günübirlik)  0-2 yas grubundaki çocuklardan ulaşım için ücret alınmaz, koltuk verilmez. 3-6 yaş çocuklardan koltuk karşılığı sadece ulaşım ücreti tahsil edilir. Tur öncesi veya tur içinde hava muhalefeti deprem, sel, yangın v.b gibi sebeplerden dolayı yapılamayan turlarda TinTin Seyahat Acentesi'nin  sorumluluğu yoktur. Turlarımız İstanbul’dan hareket ettiği anda başlar, İstanbul’a dönüldüğü anda biter. Turlarımız  otobüs, tur programı ve rehberlik hizmetleri İle bir bütündür ayrı düşünülemez. Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, çevre gezileri vb. haklar iade edilmez. Misafirlerimiz gezi dönüşünde belirtmiş olduğumuz kalkış noktalarında inebilirler. Yolculuk esnasında hava ve yol koşullarından dolayı olabilecek gecikmelerden seyahat acentemiz sorumlu tutulamaz. Rezervasyon esnasında koltuk numarası verilmez. Numaralar rezervasyon sırasına göre düzenlenir. Haftalık turlarda oturma düzeni birer sıra kaydırılır. Öğrenci misafirlerimiz öğrenci kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında turu  önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı TinTin Tur’da saklıdır. Turun iptali durumunda TinTin Tur iptalini bizzat bildirmek zorundadır. Yasal süreç olduğundan tazminat hakkı yoktur. En son sirkü bir önceki sirküyü geçersiz kılar.01.01.2008 N/S.BÜTÜN FİYATLARIMIZA KDV DAHİLDİR.

Rehber gerekli gördüğü takdirde tur programını gerçekleştirmek kaydıyla programın seyrinde değişiklik yapabilir.

Efteni Gölü & Güzeldere Şelalesi Turu Fiyatı ve Ödeme Şekilleri
 
Tur Ödeme Şekilleri

Tur Ücreti

Nakit Ödeme Fiyatı

179 TL

 Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetler  Dahil Olmayan Hizmetler
* Köy kahvaltısı * Tüm kişisel harcamalar
* Öğle yemeği  * Ekstra harcamalar 
* Milli park Girişleri
* Lüks araçlarla ulaşım
* Profesyonel rehberlik hizmeti

Öğle Yemeği: Alabalık veya köfte veya tavuk + İçecek

 

Efteni Gölü & Güzeldere Şelalesi Turu Fotoğrafları

   

Turları'mızdan Fotoğraflar İçin Tıklayın!

Taşıma Araçlarımız

Not: Belirtilen saatler hava ve yol durumuna bağlı olarak değişebilir. Geziden bir önceki gün yapılan iptallerde kaparo iade edilmez. Gezilere kişi sayısına göre şu araçlarla gidilmektedir: 18 kişi için 18 kişilik Volkswagen VOLT veya Mercedes SPRINTER, 27 kişi için 27’lik Isuzu, Powerbus veya Prestige, 46 kişi için Mitsubishi Safir veya Mercedes 403.

 

EFTENİ GÖLÜ

Gölün oluşum efsanesi:  

Geçmiş zamanlar da Olympos tanrılarının babası olarak bilinen Zeus fani insanların hayatlarını merak edip onların durumlarını görmek istemiş. Hermesi de yanına alarak yeryüzüne gelmiş ve rastgele bir evin kapısını çalmış. “Biz kaybolan iki garip âdemiz; kapıyı açar mısınız?” demiş. Ama kapı açılmayı bırak  aralanmamış bile.  Zeus ve Hermes bu şekilde yaklaşık olarak bin ev dolaşmış ama bu evlerden hiç kimseden ilgi görmemiş. İnsanlar ya kapıyı açmıyorlar ya da açsalar bile “Bizim kim olduğunu bilmediğimiz çulsuz dilencilerle işimiz olmaz.” diyerek kapıyı kapatıyorlarmış. Her yerden geri çevrilen Zeus ve Hermes sonunda harap, eski bir kulübeye gelmiş.

Bu kulübenin her yanı saz ve samanla kaplıymış. Çaldıkları kapıyı yaşlı bir kadın açmış. Karşısında zor durumda olan  iki yolcu; yorgun ve susamış bir halde... Yaşlı kadın kim olduklarına bakmada bu iki adamı içeri buyur etmiş. İçeri girdiklerinde karşılarında güler yüzlü yaşlı bir adam görmüşler. Ev sahipleri ellerinde ne varsa misafirlerine ikram etmiş. Yaşlı kadın ve adam bu ziyaretten çok mutlu olmuş; ancak sofradaki yiyeceklerin hiç eksilmediğini, hep aynı miktarda kaldığını görmüş ve şaşırmış. Bunun üzerine Zeus; “Bizler ulu kişileriz. Sizin diğer komşularınız hak ettikleri cezaya çarptırılacaklar ama size hiç zarar gelmeyecek; bırakın evinizi bizimle birlikte dağın en tepesine gelin” demiş. Zor da olsa tepeye varınca yaşlı çift köylerinin sular altında kaldığını ve orada bir göl oluştuğunu görmüşler.

Gölün isim efsanesi:

Efsanelere göre Efteni Gölü'nün adını bir Bizans kraliçesi olan Eftelya’dan alığı söylenmektedir. Anlatıma göre Bizans ordusu savaşt dönüşünde gölün kıyısındaki bir alanda konaklamış. Yolda Prenses Eftelya’nın ellerinde ve yüzünde yaralar oluşmuş. Göl kıyısında banyo yapan prensesin yaraları ertesi sabah iyileşmeye, cildi güzelleşmeye başlamış. Bunu gören Bizans İmparatoru bu göl kıyısındaki sıcak su kaynaklarının olduğu yere hamamlar yapılmasını istemiş. Prenses Eftelya’nın oraya bakıcılarını bırakıp ayrılmış. Hızlıca yaraları iyileşen ve güzelleşen prenses göl etrafında gezerken karşı kıyıdaki dağ eteklerinde yaşayan bir Osmanlı gencine gönlünü kaptırmış. Prenses ve genç Osmanlı delikanlısı birbirlerini ziyaret etmeye başlamışlar. Yine bir gün prenses sevgilisinin yanına giderken kayığı gölde batmış ve boğulmuş. O günden sonra gölün adına “Efteni” demişler.

 

GÜZELDERE ŞELALESİ

Elmacık Dağına kadar giden şelale ve çevresi orman yapısı ile görülmeye değer bir yerdir. Şelalede, kayın, gürgen, köknar, porsuk, sarıçam, karaçam, kestane, ıhlamur, akçaağaç, dişbudak, ceviz, orman kavağı, orman söğüdü, orman gülü, karayemiş, papaz külahı ağaçları; böğürtlen, üvez, alıç, taflan, kantaron otu, kardelen, arap sümbülü, sıklamen, menekşe, düğün, eğrelti, fiğ, burçak vb. bitki çeşitleri bulunmaktır.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, doğal peyzaj görüntüsü, piknik ve düzenlenmiş orman içi dinlenme alanları ve yürüyüş parkurları ile bölgenin önemli değerlerindendir. Bölge doğa yürüyüşü, kampçılık, bisiklet, foto-safari vb. aktiviteleri için oldukça uygundur. Alanda, konaklama ve yiyecek-içecek hizmetleri mevcuttur.

SAMANDERE ŞELALESİ

Bölge genel olarak çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç jeolojik özellikler ve yer yer anıt ağaçların da var olduğu zengin ve bakır bitki örtüsüne sahiptir. Samandere Şelalesi Türkiye’nin tescil edilen ilk tabiat anıtlarındandır. Bulunduğu köye adını veren şelale, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikleri sebebiyle ‘‘Tabiat Anıtı’’ olarak tescil edilmiştir. Samandere Şelalesi’nin de bulunduğu 500 m dere boyunca, anıt ağaçlar, üç adet şelale ve bir de cadı kazanı adı verilen derin bölümde tescillidir ve oldukça ilginçtir.

 


Tür : Gezi Tarih : 2.04.2019
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]